Mønstringsklasse (Højeste pointsum = 70)    
     
Navn Avlsforbund Pointsum
Skovbrynets Fantast Dartmoor 65,5
Fjelltor Fjordhest 64,5
Edals Vagant Dartmoor 63,5
Antario N DSP 61,5
Ingolf Kjærgaard Fjordhest 61
Stallone af Elghuset Haflinger 60
Aquavit N DSP 59,5
Poppelgårdens Notre Ravel Welsh 59,5
Ågerupgårds Pascal Fjordhest 57,5
Aberlour Gadfly Welsh  57,5
Poppelgårdens DaCapo DSP 57
Ernst Romeo Gotlandsruss 56
Tai Tanico DSP 55,5
     
Brugsklasse (Højeste pointsum = 60)    
     
Navn Avlsforbund Pointsum
Ågerupgårds Pascal Fjordhest 54,5
Aquavit N DSP 53,5
Ingolf Kjærgaard Fjordhest 52
Tai Tanico DSP 51,5
Poppelgårdens Notre Ravel Welsh 51,5
Sirius Hippios New Forest 51,5
Skovbrynets Fantast Dartmoor 51
Rolsteds Don Disco DSP 48,5
Poppelgårdens DaCapo DSP 47
Ernst Romeo Gotlandsruss 45
Fjelltor Fjordhest 45
Edals Vagant Dartmoor 44,5
Stallone af Elghuset Haflinger 43

 

Publikumsfavorit - Top 5

 
     
1 Ingolf Kjærgaard Fjordhest
2 Fjelltor Fjordhest
2 Aquavit N DSP
4 Antario N DSP
5 Sirius Hippios New Forest

 

 

Mønstringsklasse (Højeste pointsum = 70)    
     
Navn Avlsforbund Pointsum
ANTARIO N Dansk Sports Pony 62
PIHL´S ROBIN Gotlandsruss 61
TAI TANICO Dansk Sports Pony 56,5
POPPELGÅRDENS DA CAPO Dansk Sports Pony 56
ERNST ROMEO Gotlandsruss 54,5
Tawelfan The Magic Man Welsh 54,5
Askur fra Solholt Dansk Islænderforening 53,5
BRIJOL Fjordhest 53
Paradiseranche Montys Your Song Amerikansk Miniature 53
SHAMAS OX DASH OX 51,5
UR KUL Gotlandsruss 49
     
Brugsklasse (Højeste pointsum = 60)    
     
Navn Avlsforbund Pointsum
Paradiseranche Montys Your Song Amerikansk Miniature 56.5
BRYGGERGÅRDENS DOUBLE TROUBLE New Forest 53
ÅGERUPGÅRDS PASCAL Fjordhest 53
POPPELGÅRDENS DA CAPO Dansk Sports Pony 48,5
ERNST ROMEO Gotlandsruss 47,5
TAI TANICO Dansk Sports Pony 46,5
Askur fra Solholt Dansk Islænderforening 46,5
INNIS GERIK RONDA Dartmoor 46,5
LUNDEMARKSGÅRDS HANNIBAL New Forest 46,5
UR KUL Gotlandsruss 43,5
     
Publikumsfavorit - Top 5    
     
1 BRYGGERGÅRDENS DOUBLE TROUBLE New Forest
2 BRIJOL Fjordhest
2 ANTARIO N Dansk Sports Pony
4 SHAMAS OX DASH OX
5 Tawelfan The Magic Man Welsh
5 POPPELGÅRDENS DA CAPO Dansk Sports Pony

 

For kat. III blev publikumsfavoritten den charmerende palominofarvede shetlænderhingst Bakkegaard’s Sandman, fra Lisa Nysted i Græsted
 
For kat. II blev den nykårede DSP hingst Poppelgårdens Da Capo, fra Elise Green i Stubbekøbing
 
For kat. I blev publikumsfavoritten New Forrest hingsten Skovlundegårds La’Coste fra Helle Nymann i Toreby  

 

       
       
Eksteriørklasse (højeste pointsum = 90) Avlsforbund Pointsum   
7. Lykkehøjs Dream of Dornik DSP 76  
12. Ninjar Fjordhest 75.5  
11. Townend Robbie Fell pony 74.5  
6. Wroclaw OX Fuldblodsaraber 73  
9. Mosebo’s Simon Welsh 73  
16. Kivis Viktor Shetlandspony 72.5  
15. Stallone af Elghuset Haflinger 72.5  
21. Skovlundegårds La’Coste New Forest 71  
18. Granit Halsnæs Fjordhest 69.5  
3. Hohnhorst Jordan Connemara 69.5  
14. Skovbrynet’s Fantast  Dartmoor 67  
2. Thorshøjs Svafner Shetlandspony 65.5  
       
       
       
Brugsklasse (højeste pointsum = 70) Avlsforbund Disciplin Pointsum
22. Chattanooga Tysk Sportspony Dressur 61
20. Gumi fra Strandarhøfda Islandsk hest  Dressur 59.5
9. Mosebo’s Simon Welsh Løsspringning 59.5
12. Ninjar Fjordhest Dressur 59
21. Skovlundegårds La’Coste New Forest Dressur 58.5
17. Wirtsmühle Delaney’s Connemara Dressur 57.5
5. Ågerupgårds Pascal Fjordhest Kørsel 55.5
4. Græsmarkens Piro Pinto Springning 55
18. Granit Halsnæs Fjordhest Løsspringning 54.5
7. Lykkehøjs Dream of Dornik DSP Dressur 54.5
14. Skovbrynet’s Fantast Dartmoor Løsspringning 54
15. Stallone af Elghuset Haflinger Dressur 52
6. Wroclaw OX Fuldblodsaraber Dressur 52
2. Thorshøjs Svafner Shetlandspony Lange liner 51.5
11. Townend Robbie Fell pony Dressur 51.5
3. Hohnhorst Jordan Connemara Dressur 51
       
Publikumsfavorit  –  Top 5 Avlsforbund  
1 21. Skovlundegårds La’Coste New Forest  
2 4. Græsmarkens Piro Pinto  
3 9. Mosebo’s Simon Welsh  
4 6. Wroclaw OX Fuldblodsaraber  
5 15. Stallone af Elghuset Haflinger  

 

 

Dagens bedste hingst i kategorien løs/for hånd blev den fine fjord hingst Golf Gudenå.
 
I kategorien spring/løs spring blev det hele vejen fra Sverige den fin DSP hingst Brännornas Rigoletto
 
I kategorien dressur og for vogn blev det DSP hingsten Lykkehøjs Dream of dornik.

 

Del os

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Donationer

Vi har brug for din støtte! Tak for hjælpen :-)



JSN Vintage template designed by JoomlaShine.com